دانشگاه پونا

معرفی دانشگاه پونا

دانشگاه پونا واقع در شمال غربی شهر خوش آب و هوا و آرام پونا با در بر داشتن  بیشترین تعداد دانشجویان خارجی در هند ونیز دارا بودن بیش از ۲۲۰ کالج و موسسه آموزشی وابسته در سال های گذشته همواره محل توجه ونظر جمع کثیری از علاقه مندان به تحصیل در این کشور و به خصوص دانشجویان ایرانی بوده است.این دانشگاه در طول سالیان گذشته چندین بار حائز عنوان بهترین دانشگاه هندوستان گردیده و همکنون نیز به عنوان در بر دارنده بیشترین تعداد دانشجویان خارجی در هندوستان به عنوانِ آکسفورد شرق در میان کشور های آسیایی شناخته شده است.

 تعدد دانشجویان خارجی که در سال های گذشته برای تحصیل به این دانشگاه آمده اند سبب گردیده است که این دانشگاه همواره مزایای و امتیازات خوب و مناسبی برای دانشجویان خارجی قائل گردد. کیفیت بالای آموزشی دانشکده ها و کالج های وابسته به دانشگاه و نیز اعتبار علمی بالای آنها در بین دانشگاه های هند سبب گردیده که جمع کثیری از دانشجویان فرصت تحصیل در پونا را علاوه بر تحصیل، به عنوان یک فرصت عالی و استثنایی برای رسیدن به فرصت ها و شانس های بهتر یا به عبارتی سکوی پرواز در نظر بگیرند.

معرفی سیستم آموزشی هند

سیستم آموزشی هند دارای انعطاف پذیری بسیار بالاییست، به گونه ای که همواره و در هر شرایطی برای دانشجویان مقاطع مختلف امکان ادامه تحصیلات در گرایش های مختلف تحصیلی و جود دارد ولی این سیستم آموزشی به لحاظ ماهوی  با آنچه در ایران وجود دارد بسیار متفاوت است.

در زمینه رشته های غیر پزشکی  در کشور هندوستان دو گزینه و جود دارد که در این فرصت به بخشی از آنها اشاره خواهد شد.

در حالت کلی در این کشور دو گرایش غیر پزشکی وجود دارد؛یکی زیر مجموعه مهندسی و دیگری زیر مجموعه رشته ها و دوره های علوم و علوم انسانی  می باشد.

 رشته های مهندسی دارای دوره های چهار ساله در لیسانس و دوره های دو ساله در مقطع فوق لیسانس می باشند. این رشته ها در هندوستان به عنوان دوره های پیشرفته یا تخصصی نیز شناخته شده اند و لذا قوانین خاصی در زمینه صدور پذیرش این رشته ها برای دانشجویان خارجی وجود دارد و علاوه بر این شهریه این دوره ها برای دانشجویان خارجی بسیار بالاست.

 رشته های علوم که همواره از اقبال بیشتری از سوی دانشجویان خارجی برخوردار بوده اند، دارای تنوع بسیار بالایی نیز می باشد.رشته های علوم در مقطع لیسانس سه ساله و در مقطع فوق لیسانس دو ساله می باشند ولی از نظر ارزشیابی این دوره ها معادل لیسانس چهار ساله مورد تائید وزارت علوم قرار خواهد گرفت. مقطع دکترا نیز شامل هیچ کلاس یا آزمون ورودی نمی شود و دانشجویان می توانند در هر یک از این رشته ها با خاتمه مقطع فوق لیسانس ضمن برقراری ارتباط با استاد راهنما و توافق بر سر محتوای پایان نامه به انجام پژوهش بپردازند.لازم به ذکر است که مدت این تحقیقات باید حداقل ۲ سال و حداکثر ۵ سال باشد. یعنی دانشجو  زود تر از دوسال مجاز به ارائه پایان نامه نمی باشد و بعد از پنج سال هم تنها در صورت صلاحدید استاد راهنما مجاز به ادامه پژوهش ها می باشد.

 در زمینه علوم شما قادر خواهید بود در هر یک از رشته های علوم پایه مانند کامپیوتر،الکترونیک،ریاضیات ،فیزیک،شیمی،زیست شناسی و…ویا هر یک از رشته های علوم انسانی مانند اقتصاد،مدیریت،روانشناسی،زبان های خارجی،جامعه شناسی،باستان شناسی و …. به ادامه تحصیل بپردازید.

علاوه بر این ها قادر خواهید بود که در گرایش های تخصصی بازرگانی در تمامی مقاطع به ادامه تحصیل بپردازید.

خلاصه آنکه در دانشگاه پونا اکثر رشته ها ارایه میشوند چنانچه نام رشته ای را در این سایت نیافتید یا احساس میکنید اطلاعات موجود کافی نیست با تماس بگیرید.

 تقویم دانشگاهی

سال تحصیلی هرسال در ماه آگوست یا مرداد ماه آغاز میشود و در اواخر اردیبهشت یا می به پایان میرسد. نظام تحصیلی صورت سالانه- ترمی میباشد  ولی پذیرش فقط یکبار در سال صورت میگیرد.

دوره فوق لیسانس تقریبا در همه رشته ها ۲ سال طول میکشد. بهترین زمان اقدام و تحویل مدارک از اسفند ماه تا نیمه اردیبهشت ماه است

زبان انگلیسی

کلیه دروس به زبان انگلیسی میباشدو معمولا دانشجویان باید یک ماه بعد از ثبت نام در امتحان سنجش زبان شرکت کنند.عدم قبولی در این آزمون منجر به مشکلات و هزینه های اضافی میگردد که بر همین اساس توصیه میکنیم حتما نسبت به تقویت توانایی های خود اقدام نمایید.

تایید مدارک:

کلیه مدارک صادره از دانشگاه پونا و کالجهای وابسته در تمام مقاطع دارای اعتبار و ارزش بین المللی میباشد.

همچنین به تمام دانشجویان توصیه میشود برای تسریع مراحل اداری تایید مدارک از سال اول در کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بمبئی پرونده دانشجویی تشکیل دهند این کنسولگری حمایتهای قابل توجهی از دانشجویان به عمل می آورد و دانشجویان میتوانند برای حل مشکلات مختلف از راهنمایی و همکاری کارکنان محترم این نهاد استفاده کنند.

 

نویسنده مطلب: مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *