دانشگاه پنجاب

دانشگاه پنجاب

دانشگاه پنجاب در سال ۱۸۸۲ در لاهور ( پاکستان فعلی) تأسیس شد در سال ۱۹۴۷ بعد از تقسیم کشور هند به دو بخش و پیدایش کشور پاکستان، دانشگاه پنجاب به مدت ۱۰ سال بدون فضای آموزشی(Campus) مستقل ادامه به  کار داد و در حالیکه مرکز اداری دانشگاه در سولان مستقر بود،  بخش های آموزشی دانشگاه در شهر های هشیار پور،  جلندر ، دهلی و آمریتسر مشغول به تدریس شدند. دانشگاه پنجاب در سال ۱۹۵۶ دوباره جابجا شده و به شهر چندیگر انتقال داده می شود. ساختمان های اصلی اداری و دانشگاهی در بخش ۱۴، واقع در کنار یک مرکز بهداشت، مجتمع ورزشی، خوابگاهها قرار گرفته است. این دانشگاه دارای ۱۵ دپارتمان برای تدریس و پژوهش در پردیس اصلی واقع در چندیگر میباشد و دارای ۱۸۸ کالج وابسته به دانشگاه که در شهرهای هاریانا، هیماچال پرادش و چندیگر واقع شده است می باشد.

 

مراکز و ادارات

مرکز ملی مطالعات و تحقیقات ژنوم انسانی

مرکز ملی مطالعات و تحقیقات ژنوم انسان (NCHGSR) در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد. این مرکز دوره های بیوتکنولوژی، ژنومیکس و پروتئومیکس در مقاطع کارشناسی ارشد (M.Sc) و دکترا را  ارائه می دهد.

 

گروه علوم کامپیوتر و نرم افزار

این مرکز برای علوم کامپیوتر و برنامه های کاربردی در سال ۱۹۸۳ راه اندازی شد. گروه کامپیوتر کارشناسی ارشد برنامه های کامپیوتر کاربردی (MCA) (دوره سه ساله تمام وقت) و دوره لیسانس علوم در علوم کامپیوتر و دوره دکتری کامپیوتر را ارایه می دهد. بخش کتابخانه را با بیش از ۲۰۰۰ کتاب برای استفاده انحصاری دانشجویان و اعضای هیات علمی است.

 

دانشکده حقوق

این دانشگاه دارای دو بخش برای آموزش حقوق است. هر دو بخش بلوک های جداگانه دانشگاهی است.این بخش ها ارایه دهنده مقاطع  LLB   ، ۴ساله و LLM   ۲ ساله می باشد.

 

دانشکده مدیریت 

دانشکده بازرگانی دانشگاه (گروه مدیریت بازرگانی و کسب و کار) به منظور توسعه مدیران، محققان و معلمان است و ارایه دهنده دوره های زیر می باشد.

  • MBA/ MBA (تجارت بین الملل)/ MBA (منابع انسانی)/ MBA (بیوتکنولوژی)/ MBA (اجرایی)/ M.Com. (E. بازرگانی) /دکتری

 

موسسه مدیریت هتل و گردشگری (UIHMT)

موسسه مدیریت دانشگاه پنجاب، ارایه دهنده آموزش، پژوهش و مشاوره در زمینه مهمانداری، گردشگری، سفر می باشد. این موسسه در سال ۲۰۰۹ از دانشکده مدیریت بازرگانی تاسیس شده است و ارایه دهنده  دوره های زیر می باشد :

  • کارشناسی (مدیریت گردشگری) / (مهمان نوازی و اداره هتل)

 

موسسه فنی و مهندسی دانشگاه

موسسه فنی و مهندسی (UIET) در محوطه دانشکده مهندسی است. این موسسه در مقطع کارشناسی ،کارشناسی ارشد (درجه دو + MBA، درجه M.Tech) و همچنین دوره های دکتری دانشجو می پذیرد.

 

کتابخانه  AC(کتابخانه صفحه اصلی)

AC کتابخانه مرکزی با ۶۵۰۰۰۰ کتاب و ۱۵۰٫۰۰۰ نشریات، که برخی از آنها مجموعه های نادر از قرن ۱۹ th می باشد. کتابخانه دانشگاه به عنوان یکی از شش مرکز ملی داده های توزیع اطلاعات در برنامه INFLIBNET UGC شناخته شده است. این سالن که ۲۴ ساعته باز می باشد. مجموعه کتاب و مجلات منابع اینترنتی تقویت شده است.

 

کالج های وابسته به دانشگاه پنجاب

در حال حاضر ۱۱۴ کالج وابسته به دانشگاه پنجاب در سرتاسر ایالت پنجاب و شهر چندیگر مشغول به کارمی باشند که ۲۰ کالج در رشته های مختلف علوم انسانی، پایه مهندسی و هنر های زیبا و علوم کامپیوتری در شهر چندیگر مستقر می باشند. عمدتاً کالج های چندیگر درسطح  کارشناسی هستند و تعدادی از آنها نیز دوره های کارشناسی ارشد را دارا می باشند.

 

باوان گاندی

باوان گاندی یک نقطه ی عطف عمده ای از شهر چندیگر است که در دانشگاه قرار دارد. طراحی آن توسط پسر عموی لو Corbusier انجام گرفت که سالن آن نشسته در وسط حوض آب است. واژه “حقیقت این است که خداوند ” در ورودی نوشته شده است. امروزه این مجموعه به کتابخانه تبدیل شده است.

 

موزه ها

دانشگاه پنجاب دارای چهار موزه می باشد. این دانشگاه دارای یک باغ گیاه شناسی و باغ گیاهان دارویی در دانشگاه است.

 

موزه هنرهای زیبا

موزه هنرهای زیبا، کارهای اولیه تقریبا تمام هنرمندان بزرگ هند است. این مجموعه شگفت انگیزی است از ابتکار عمل  BNGoswamy  مورخ هنر ساخته شده است. امروز موزه AIHC در مجاور موزه هنرهای زیبا قرار دارد.

 

امکانات پژوهشی

این دانشگاه توسط UGC به عنوان “دانشگاه با پتانسیل برتر در علوم زیستی پزشکی با امکانات برای تحقیقات سلول های بنیادی و توسعه مواد مخدر ” شناخته شده است. دانشگاه یکی از شش مرکز در کشور برای محاسبات امکانات فوق العاده را برای خدمت به منطقه شمال غرب در پیش بینی فناوری اطلاعات و ارزیابی شورای است.

 

مرکز پژوهش های انرژی

مرکز تحقیقات انرژی تنها مرکز R & D در کشور به عنوان آژانس گره برای اجرای برنامه های MNES است.

این مرکز به عنوان یک مرکز آزمون منطقه ای برای آزمایش تجهیزات خورشیدی حرارتی توسط MNES ها تعیین شده است. این مرکز، مرکز مشاوره به کشورها در منطقه آسیا و اقیانوس آرام مانند مالدیو، بنگلادش، سریلانکا، میانمار، کیریباتی و تووالو از منابع انرژی تجدید پذیر، مدیریت انرژی و حفاظت از محیط زیست است. این مرکز به کشورهای هاریانا، پنجاب و هیماچال پرادش در حل مشکلات در ارتباط با برنامه ریزی انرژی، مدیریت و حفاظت از محیط زیست کمک کرده است. این مرکز انجام داده است کار بر روی ذخیره سازی انرژی گرمایی خورشیدی، سم زدایی خورشیدی ، ضایعات کشاورزی / صنعتی / جنگل، احتراق زیست توده و تبدیل به گاز، کیفیت هوای داخل، حفاظت و مدیریت انرژی و محیط زیست، و علم نیرو وجنبش ابگونه از راه حل های پلیمری است. مرکز تحقیقات انرژی است ارتباط حرفه ای با دانشگاهها از جمله دانشگاه فلوریدا، دانشگاه سینسیناتی، SRI بین المللی ایالات متحده، و دانشگاه در کانادا را دارا می باشد.

 

خوابگاه

دانشگاه دارای ۱۶ خوابگاه (۷ خوابگاه پسرانه و ۹ خوابگاه دخترانه) در داخل خود دانشگاه می باشد. خوابگاههای دانشگاه دارای غذاخوری بوده که با حداقل قیمت غذا(ناهار _ شام _صبحانه) در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. مساحت ۶ متری اتاقهای خوابگاهها به صورت تکی و در بعضی از موارد دو نفره، که عمدتاً تکی می باشد بین دانشجویان توزیع می شود. هر اتاق دارای یک میز مطالعه، کمد، تخت صندلی و پنکه سقفی می باشد و در تابستان اجازه استفاده از کولر نیز داده می شود. ولی اجازه استفاده از وسائل گرمایی در زمستان و پخت و پز و یخچال داده نمی شود. دانشجویان پس از اخذ پذیرش و ثبت نام با مراجعه به دپارتمان مربوط می توانند برای استفاده از خوابگاه اقدام نمایند. همه خوابگاهها دارای Wi-Fi اینترنت برای دانشجویان است. همچنین مراکز خرید و دستگاههای خودپرداز برای دانشجویان و استادان در محوطه دانشگاه وجود دارد.

 

امکانات دانشگاه

مرکز بهداشت دانشگاه ارائه دهنده  مشاوره، خدمات بالینی و اضطراری است. تیم کامل پزشکان ، از جمله یک متخصص پزشکی و یک متخصص جراحی و یک متخصص دندان پزشکی وجود دارد. مشاوران نیمه وقت عبارتند از متخصص زنان، متخصص اطفال، رادیولوژیست، متخصص چشم، پزشک آیورودا و دو پزشک عمومی است. آنها توسط کارکنان پیراپزشکی بزرگ پشتیبانی می کند.علاوه بر مشاوره به طور منظم، داروها و توجه اورژانس، کارکنان و دانش آموزان دسترسی به امکاناتی نظیر آزمایشهای بالینی، ECG، از X-Ray، درمان مافوق صوت، معالجه بوسیله حرارت و یوگا را دارند. این دانشگاه دارای زمین بازی، سالن ورزشی و استخر شنا برای فعالیت های ورزشی است.

نویسنده مطلب: مدیر

یک دیدگاه در “دانشگاه پنجاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *